Dnes je 24. července 2024, svátek má Kristýna

Město Jastrzębie-Zdrój se začalo formovat již ve 14. století. Jeho historii utvářely především objevy jodobromové solanky a černého uhlí. Lázně jako takové byly sice zavřeny v roce 1994 a status lázeňského města Jastrzębie-Zdrój ztratilo v roce 2007, éru lázeňství ale stále připomíná několik výstavních budov, ve kterých se v současnosti odehrávají zejména společenské akce, a nově vybudované inhalatórium. Zmíněná těžba černého uhlí je v současné době na ústupu. Z původních pěti dolů jsou dnes funkční tři, které byly v roce 2013 sloučeny do jednoho závodu.

Nicméně městu nelze upřít, že má co nabídnout. Ti, kteří Jastrębie-Zdrój znají tak možná z občasných výletů na místní trh, by byli zřejmě překvapeni řadou architektonicky zajímavých budov, ať už se jedná o zmíněné pozůstatky lázeňství nebo celou řadu sakrálních staveb. Další prvek, který spojuje Jastrzębie-Zdrój s Karvinou je univerzitní charakter města, můžete zde studovat například hornictví, geoinženýrství nebo fyziku, a to na odloučeném pracovišti Hornicko-hutnické akademie Krakow. Poslední zajímavostí je od roku 2001 patron města, je jím český světec a jeden z patronů českých zemí Jan Nepomucký.

Karvinou a Jastrzębie-Zdrój pojí spolupráce na celé řadě projektů, ať už zaměřených na vzdělávání dětí, kulturní rozvoj, nebo cyklostezky. Posledním společným projektem je získání dotace, díky které Karviná přestaví náměstíčko „U Permonu” v Karviné-Hranicích na eko-odpočinkovou zónu s lázeňskou atmosférou. Spolupráce probíhá také například mezi Mládežnickými radami či sportovními kluby.


Galerie

Obrázek

Informace

Adresa:
Jastrzębie-Zdrój
al. Józefa Piłsudskiego 60
Jastrzębie-Zdrój
44-335

Kontakt:
+48 32 47 85 100

Mapa

Video

Chtěli byste nám něco sdělit?

Nastavení cookies