Napsal Hudeček Lukáš | 2025-04-29 07:55:17
Seriál o historii Karviné, který vzniká ve spolupráci se Státním okresním archivem Karviná.
Karviná byla osvobozena před osmdesáti lety 3. května 1945. Na památku padlým vojákům i dalším obětem válečného běsnění vzniklo v následujících letech v Karviné několik pomníků. Výtvarná soutěž na postavení Památníku osvobození v Karviné-Novém Městě byla vyhlášena v lednu 1965. V soutěži jednomyslně zvítězil návrh pražského sochaře Jaroslava Brože a Ing. arch. Blažeje Heisera. Jaroslav Brož pro pomník vytvořil sochu Bojovníka, která byla patrně inspirovaná plastikou sedícího vojáka se štítem od Henryho Moora z první poloviny 50. let 20. století. Celková koncepce pietního místa pak byla v rukou architekta B. Heisera. Původně se v soutěžních podmínkách počítalo s umístěním památníku v prostoru mezi dnešní třídou 17. listopadu a ulicí Komenského. Až později bylo zvoleno místo naproti Městskému domu kultury. Roku 1968 byl přizván k realizaci plastiky jako spoluautor kovolijec Antonín Drábek; v listopadu 1969 byla socha již hotova a uskladněna na nádvoří technických služeb, protože zbytek památníku ještě nebyl připravený. Celý památník byl dohotoven v průběhu roku 1970 i s nápisem na pravé straně pylonu „Kéž člověk z mých dějin poučí se.“
Již v únoru 1972 si však národní výbor v Karviné objednal úpravy památníku. Socha Bojovníka přestala svým pojetím vyhovovat normalizačním poměrům v tehdejším Československu. Změny, kterými byli opět pověřeni J. Brož a B. Heiser, měly spočívat nejen ve vzniku nové plastiky, ale též v úpravách ostatních částí památníku. Práce byly realizovány postupně až do prosince 1975. Nejprve byla odstraněna původní socha Bojovníka a dočasně nahrazena tzv. věčným ohněm. Dále došlo mimo jiné k zhotovení dvou kostek s věčným ohněm a doplnění nápisu „Rudé armádě osvoboditelce“ ve třech jazycích na soklu sochy. Ke konci roku 1975 byla osazena nová plastika. Socha Rudoarmějce byla stejně jako původní Bojovník zhotovena z bronzu, přičemž velmi podobnou plastiku realizoval J. Brož z kamene pro památník v Čelákovicích.
Upravený Památník osvobození po roce 1975
Původní socha Bojovníka byla nově osazena v odlehlé části parku Boženy Němcové. Někdy v 90. letech byla uskladněna a až po letech znovu instalována, tentokrát bez podstavce v trávě parčíku u okružní třídy 17. listopadu, tedy zhruba v místech, kde bylo prvotně počítáno s umístěním památníku. Zde stála až do roku 2022, kdy byla odcizena a jak bylo následně zjištěno, zcela zničena.
V průběhu let byl památník několikrát opravován, velká rekonstrukce proběhla v roce 2004. Původní architektura památníku byla odstraněna a socha Rudoarmějce dnes stojí na nevelkém hranolovitém podstavci.
Autorka: Veronika Matroszová, Zemský archiv v Opavě
Foto: Státní okresní archiv Karviná